Campionat Escolar  2009


Campionat Escolar 2009

CAMPIONAT DE CATALUNYA D’EDATS 2009 – FASE COMARCAL (VALLÈS ORIENTAL I MARESME)

 

PREBENJAMÍ - SUB-8 

         Final de Catalunya Territorial de Barcelona
Cl. Nom Sexe Elo Club Pts.  Des 1 Des 2 Des 3 edats FCdE UCEC per equips
1 LAS HERAS AIXANDRI Sara  w 1763 Llinars 5 22 24,5 16 100%  
2 MARTIN PEREZ Pau    1750 Llinars 5 19 22 18 95%  
3 GUITERAS CANAL Nil    1700 Franqueses 5 18,5 21 20 55%  
4 LOPEZ PAJUELO Sergi    1700 Escola Marinada - Montmel 5 16 18 15    
5 GARCIA LOPEZ Ferran    1713 Llinars 4 17 18 15    
6 PANADES CATARINEU Nuria  w 1719 Llinars 3 21,5 21,5 15 50%  
7 TOQUERO GRACIA Pau    1700 Escola El Cim Teià 3 20,5 22,5 9    
8 GONZALEZ DEUMAL Gerard    1700 Llinars 3 19,5 21,5 13    
9 MUSACH VILLA Clara  w 1700 Sant Gervasi - Mollet 3 19 21 10    
10 SANDOVAL GARCIA Alex    1700 Lliçà-Ronçana 3 17,5 19,5 12    
11 LOPEZ NADAL Alex    1700 Paretana 3 17 18 10    
12 RIERA GUARDIOLA Daniel    1700 Escola El Cim Teià 3 13 13 6    
13 GONZALEZ MUÑOZ Didac    1700 Escola Mogent - Montmeló 3 12,5 12,5 6    
14 GONZALEZ SIERRAS Joel    1700 Sant Feliu - Montmeló 2,5 17,5 17,5 9    
15 CAMPOS CALZADA Raúl    1700 Lliçà-Ronçana 2 15 16 8    
16 LOPEZ FERNANDEZ Hugo    1700 Paretana 2 15 15 7    
17 ROMERO MARIN Ferran    1700 Caldes 2 14,5 16,5 7    
18 EXOJO SÁNCHEZ Àngel    1700 Lliçà-Ronçana 2 14 15 7    
19 SÁNCHEZ ALONSO Bruno    1700 Lliçà-Ronçana 1,5 13,5 13,5 7    
20 ANDUJAR NIETO Maria Urgell  w 1700 Princesa Sofia - Mollet 1 13,5 15,5 6    
21 MUÑOZ DELGADO Xavier    1700 Caldes 0 14 16 0    

 

BENJAMÍ - SUB-10

  Final de Catalunya Territorial de Barcelona
Cl. Nom Sexe Elo Club Pts.  Des 1 Des 2 Des 3 edats FCdE UCEC per equips
1 BALTASAR DIAZ Vicente    1744 Paretana 6 32,5 37 25 100% 100%
2 LAS HERAS AIXANDRI Guillem    1700 Llinars 6 30 33,5 23 100% 100%
3 PANADES CATARINEU Oriol    1837 Llinars 6 26 29 27 75% 100%
4 RODRIGUEZ BARALDES Ferran    1700 Caldes 5 28 30,5 21 50% 100%
5 RODRIGUEZ UBACH Antoni    1700 Llinars 5 28 30,5 21   100%
6 PEREZ PEREZ Simon    1789 Paretana 5 27,5 30,5 21   100%
7 DOMENECH VICARIO Adria    1700 Sant Gervasi - Mollet 5 26,5 29,5 19    
8 GOMEZ MORENO Pau    1700 Paretana 5 26,5 28,5 23    
9 ORIOLS GARRIGA Sergi    1700 Caldes 5 22 24,5 19    
10 GONZALEZ SIERRAS Pol    1706 Sant Feliu - Montmeló 4 27 28,5 19    
11 DE MUNIATEGUI CLIMENTE Martín    1700 Llinars 4 26,5 29,5 15    
12 CASTELLSAGUES FLORIT Laura  w 1700 Caldes 4 26 28 16 100% 100%
13 CIRUGEDA MANDADO Adria    1716 Paretana 4 25 26,5 13    
14 PRATS SAFON Aimar  w 1700 Llinars 4 24,5 27 17 75% 100%
15 SAINZ-ROZAS VELILLA Aleix    1700 Llinars 4 24 26,5 19    
16 ESTEVE SANCHEZ Pol    1700 Sant Gervasi - Mollet 4 24 26 15    
17 MANRESA ORTIZ Samuel    1715 Sant Gervasi - Mollet 4 23,5 25,5 15    
18 JUNYENT GUILLAUMES Ferran    1700 Mollet 4 22,5 24 16,5    
19 PLAZA MONTIEL Anthony    1700 Ceip Torre Roja 4 21 22,5 10    
20 NAVARRO LIEBANA Arnau    1700 Centre Estudis Mollet - Mollet 4 19 21 13,5    
21 SANCHEZ RUIZ Daniel    1700 Mollet 4 19 20,5 13    
22 IZQUIERDO BAS Sergi    1700 Sant Gervasi - Mollet 3,5 19,5 21 9,5    
23 MAS BAZ Joan    1700 Sant Gervasi - Mollet 3 25 26,5 12    
24 CARO GARRE Joan    1700 Lestonac - Mollet 3 23 26 13,5    
25 DIAZ DEU Queralt  w 1700 Sant Feliu - Montmeló 3 23 24,5 18    
26 SALINAS GARCIA Pau    1700 Anselm Clavé - Mollet 3 22,5 25,5 12    
27 RIUS RIU Gerard    1700 Lliçà-Ronçana 3 22 23,5 11    
28 CORELLA TORNER David    1700 Sant Gervasi - Mollet 3 22 23,5 9,5    
29 RIBAS CASADO Ramón    1700 Sant Gervasi - Mollet 3 21 22,5 9    
30 FERNANDEZ CINTAS Eric    1700 Sant Gervasi - Mollet 3 20 22 10    
31 GUTIERREZ RIBOT David    1700 Sant Gervasi - Mollet 3 19,5 21 14    
32 IZQUIERDO BAS Albert    1700 Sant Gervasi - Mollet 3 19 20,5 13    
33 ARGEMÍ PUIG Pere    1700 Lliçà-Ronçana 3 18 20,5 10    
34 CIFFONE BALLESTER Marc    1700 Sant Gervasi - Mollet 2,5 21,5 23,5 11,5    
35 GARCIA CANO Joel    1700 Lliçà-Ronçana 2 23 25 12    
36 GARRACINI PEREIRA José Ignacio    1700 Sant Feliu - Montmeló 2 21 22,5 8    
37 SOSA LAU Ramon    1700 Cardedeu 2 21 22,5 8    
38 BECERRA MUMBRÚ Pol    1700 Sant Gervasi - Mollet 2 20,5 22 10    
39 SAMSON SUZIANN Shon    1700 Sant Feliu - Montmeló 2 19 22 6    
40 AGUILO MAYOL Francesc    1700 Caldes 2 19 20,5 8    
41 MARGALEF PARDOS Marc    1700 Lliçà-Ronçana 2 18,5 20 6    
42 FERNANDEZ CINTAS Sheila  w 1700 Sant Gervasi - Mollet 2 17,5 19 4    
43 SEGOVIA LUQUE Hugo    1700 Lliçà-Ronçana 1,5 17 18,5 7,5    
44 PADILLA SOLA Yara  w 1700 Lliçà-Ronçana 1,5 14,5 16 2,5    
45 CATEDRA BAQUE Aleix    1700 Caldes 1 21 24,5 5    
46 ROCABAYERA Nil    1700 Lliçà-Ronçana 1 13,5 15 3    
47 STRASSER Ariela  w 1700 Cirera 0 21 24,5 0    

 

ALEVÍ - SUB-12

  Final de Catalunya Territorial de Barcelona
Cl. Nom Sexe Elo Club Pts.  Des 1 Des 2 Des 3 edats FCdE UCEC per equips
1 ARNIJAS FABREGAS Marc    1876 Llinars 6 27,5 30,5 25 100% 100%
2 FERNANDEZ FELGUERA Alvaro    1924 Lliçà-Ronçana 5,5 30 34 24,5 100% 100%
3 GUTIERREZ SANCHEZ Daniel    1863 Cerdanyola Mataró 5,5 28,5 31,5 24,5 100%
4 LAFUENTE CALVILLO Andrea  w 1843 Llinars 5,5 25,5 29 21,5 100% 100%
5 MARTIN PEREZ Laura  w 1843 Llinars 5,5 25 27,5 22 100% 100%
6 GONZALEZ DEUMAL Claudia  w 1738 Llinars 5 22,5 24 19,5
100%
7 FERNANDEZ FELGUERA Agustin    1852 Lliçà-Ronçana 4,5 29,5 32,5 22
100%
8 GARRIGA CAZORLA Pere    1799 Sant Gervasi - Mollet 4,5 28,5 30 21
100%
9 LOPEZ PAJUELO Aleix    1700 Escola Marinada - Montmeló 4,5 26 29,5 17,5
100%
10 MASCLANS SERRAT Aina  w 1704 Lliçà-Ronçana 4,5 25 28 19    
11 REGOLA MACIAS Marti    1717 Llinars 4,5 22,5 23,5 15    
12 CLAVELL HERNANDEZ Gemma  w 1806 Llinars 4,5 22 23 16,5    
13 ALCAIDE PICAS Armand    1831 Llinars 4 27 29,5 20    
14 MASCLANS SERRAT Nuria  w 1730 Lliçà-Ronçana 4 24 26,5 14,5    
15 MUSACH VILLA Albert    1722 Sant Gervasi - Mollet 4 23,5 25 15    
16 SOBREVIELA BATLLE Albert    1735 Sant Feliu - Montmeló 4 23 26 15    
17 MONTAÑA LOPEZ Jordi Arnau    1736 Sant Gervasi - Mollet 4 23 24,5 17    
18 LLAMAZARES LUCCHETTI Raul    1700 Ceip Torre Roja 4 22 23,5 16    
19 ICART PUJOL Elies    1700 Ceip Torre Roja 4 21 22,5 14    
20 MARTINEZ SIERRA Jaume    1700 Sant Gervasi - Mollet 4 20 21,5 11    
21 CANOVAS MALMAGRO Pol    1700 Ceip Torre Roja 4 19,5 21 13    
22 SANCHEZ QUESADA F. Xavier    1700 Llinars 3,5 28,5 32 19,5    
23 TORREGROSA GONZALEZ Iris  w 1711 Llinars 3,5 26 28,5 15    
24 CANSINO FERNANDEZ Paula  w 1700 Llinars 3,5 23,5 26 16    
25 SANMARTI BERNADOS Joan    1704 Ceip Torre Roja 3 25 27,5 16    
26 SERRANO RUBIO Daniel    1706 Lliçà-Ronçana 3 24 25,5 15    
27 LLESUY MARTINEZ Pol    1700 Ceip Torre Roja 3 22 23,5 12    
28 HOYOS MARTIN Joan    1700 Lliçà-Ronçana 3 22 23 10    
29 MATEU BENESEY Jordi    1700 Ceip Torre Roja 3 21 22 9    
30 VELASCO FALGUERA Oriol    1768 Lliçà-Ronçana 3 20,5 21,5 14    
31 XERTA VELASCO Arnau    1700 Ceip Torre Roja 3 20,5 21,5 11    
32 JEREZ CASAS Adrià    1700 Sant Feliu - Montmeló 3 16 17 10    
33 MATEU BENESEY Josep Mª    1700 Ceip Torre Roja 2,5 22 23,5 9    
34 CONTADOR LOPEZ Yoan    1700 Lliçà-Ronçana 2,5 18 19 10,5    
35 REYES MARIN Raul    1700 Mollet 2 21,5 23 10    
36 RIUS RIU Andreu    1700 Lliçà-Ronçana 2 19,5 20,5 7    
37 MONGE MADERA Nuria  w 1700 Sant Gervasi - Mollet 2 17 18 6    
38 CARO GARRE Paula  w 1700 Lestonac - Mollet 2 14 15,5 4    
39 MONRABA PUIG Aleix    1700 Ceip Torre Roja 1,5 20 22 6,5    
40 DIAZ DEU Mar  w 1700 Sant Feliu - Montmeló 1,5 19,5 20,5 8,5    
41 SANDOVAL GARCIA Ariadna  w 1700 Lliçà-Ronçana 1,5 16 17 2,5    
42 LLAMPALLAS SIMON Ferran    1700 Franqueses 1 22 23 6    
43 NUÑEZ LLAMAS Albert    1700 Ceip Torre Roja 1 18,5 20,5 4    
44 ROYO LLOPIS Ivan    1700 Caldes 0 21 24,5 0    

 

INFANTIL - SUB-14

  Final de Catalunya Territorial de Barcelona
Cl. Nom Sexe Elo Club Pts.  Des 1 Des 2 Des 3 edats FCdE UCEC per equips
1 CASTILLO MARTINEZ Eloi    1860 Cerdanyola Mataró 5 20,5 23 19,5 100%  
2 BALS HERNANDEZ Jordi    2079 Mollet 5 20 23 19,5 100% 100%
3 DOMENECH VILA Josep Mª    1700 Mataró 4,5 20,5 22,5 17,5    
4 PELLICER RONCERO Nestor    1840 Montmeló 4,5 20 22,5 16,5   100%
5 MASCLANS SERRAT Arnau    1804 Lliçà-Ronçana 4,5 17,5 19,5 14   100%
6 CENTELLES VIVAS Aleix    1700 Sant Feliu - Montmeló 4 20 23 14   100%
7 ALONSO LIARTE Ivan    1806 Lliçà-Ronçana 4 18,5 20,5 15   100%
8 GONZALEZ RODRIGUEZ Damian    1722  Cerdanyola Mataró 3,5 18 20 14,5    
9 SAURI VERDAGUER Roger    1786 Llinars 3,5 16,5 18,5 13   100%
10 COLOME MARTIN Eric    1735 Lestonac - Mollet 3,5 15,5 17,5 12    
11 HARJABA Andrei    1700 Sant Feliu - Montmeló 3 16 18 8    
12 ZAMORA JIMENEZ Alvaro    1760 Montmeló 3 16 17 11    
13 SITJA ROMERO Laura  w 1770 Llinars  3 16 17 11 100% 100%
14 GARCIA MOYANO Jaume    1700 Cirera 3 15,5 17,5 8    
15 RODRIGUEZ DEL BOSQUE Ian    1700 IES Gallecs - Mollet 3 15 17,5 9,5    
16 NUNES PUIG-SUREDA Jordi    1700 Llinars 3 14,5 15,5 7    
17 MOYANO HUERTOS Pol    1749 Cirera 2,5 19 21,5 12,5    
18 BUENO VERGARA Oriol    1711 Llinars 2,5 14 15 8,5    
19 AMAT JIMENEZ Claudia  1700 Paretana 2 16,5 18,5 9   100%
20 PEREZ LOPEZ Jonathan    1700 Llinars 2 14,5 16,5 8    
21 SERRANO RUBIO Ivan    1700 Mollet 2 13,5 14,5 4    
22 NUEVO COMELLA Roger    1700 Sant Feliu - Montmeló 2 13 14 6    
23 PADILLA SOLA Eric    1700 Lliçà-Ronçana 2 13 14 5    
24 RIERA UBRER Joan    1700 Llinars 2 12 13 5    
25 ROMERO ARNO Jaume    1700 Llinars 1 14,5 16,5 5    
26 MADU ALMEDOS Ikenna    1700 Paretana 0 15 18 0    
27 COLLADOS P. Carlota  w 1700 Lliçà-Ronçana 0 11 12 0    

 

CADET - SUB-16

  Final de Catalunya Territorial de Barcelona
Cl. Nom Sexe Elo Club Pts.  Des 1 Des 2 Des 3 edats FCdE UCEC per equips
1 AMORES GAGO Javier    1700 Lestonac - Mollet 6 18 21 21 100% 100%
2 FERNANDEZ DIAZ Cristian    1846 IES Vicenç Plantada - Mollet 4,5 19 20,5 14 100% 100%
3 VECIANA CORONADO David    1841 Llinars 3,5 19 20,5 15,5   100%
4 JOVE CUCO Roger    1808 Cirera 3,5 17 17,5 11,5    
5 TORRILLAS TOSTADO Oriol    1801 Lliçà-Ronçana 3,5 16,5 17 10   100%
6 CUESTA ACERO Carles    1919 IES Vicenç Plantada - Mollet 3 20,5 23,5 13   100%
7 MANJON PEREZ Lucas    1903 Llinars 3 18 19,5 10   100%
8 VICENTE BESSEN Kirian    1700 IES Mollet - Mollet 3 15 15,5 10    
9 SOLEY MUNTADAS Jordi    1825 Lliçà-Ronçana 2,5 19 19,5 12    
10 GARCIA ALCAIDE Victor M.   1811 Caldes 2,5 17 18,5 9    
11 VAZQUEZ VAZQUEZ Sergi    1718 IES Gallecs - Mollet 2 14 15,5 6    
12 XOFRA LOPEZ Eduard    1744 Lliçà-Ronçana 1,5 14 14,5 3,5    
13 COLLADOS P. Lluis    1700 Lliçà-Ronçana 1,5 12,5 14 6,5    
14 MEMBRIVE SEGALES Oscar    1700 IES Gallecs - Mollet 1 14,5 15 2    

 


 


Breu comentari

 

Dissabte passat va començar la fase comarcal del campionat de Catalunya d’edats 2009 a Llinars del Vallès. L’APDE va presentar a la competición 7 jugadors en tres categories:

 

  • Sub 8:  - Álex López.

                  - Hugo López

                

  • Sub 10:  - Simón Pérez.

                    -  Vicente Baltasar.

                    -  Adrià Cirugeda.

-  Pau Gómez.

 

  • Sub 14: Clàudia Amat.

 

Els dos jugadors de la categoria sub 8 van perdre les seves partides, cal destacar la gran partida jugada pel Hugo, que va perdre per temps (cosa poc habitual en aquesta categoria) quan disposaba d’un final de partida amb dama-rei contra dama-peó (aquest amb escases possibilitat de coronar).

 

Magnífics resultats a la categoria sub 10, en la que es van disputar dues rondes amb ple de victòries pels nostres jugadors. Destacar les bones combinacions de Vicente en la seva segona partida que van donar la victòria davant d’un bon rival. L’Adrià no va comparèixer a les seves partides per malaltia.

A la categoria sub 14, la Clàudia va perdre la seve partida en un igualat final en el que va tenir moltes opcions de victòria.

 

La propera jornada es celebrarà a Sant Feliu de Codines el proper dissabte dia 24 a partir de les 16,30 h.

 

Paralel·lament al desenvolupament de la segona  jornada, l’autor d’aquestes líneies donarà una conferència a les 16,45 h. sobre la intervenció dels pares en la formació del nen escaquista, amb el suport del Fundació del Fútbol Club Barcelona i Cooperativa70 de Caldes de Montbui.

 

Per finalitzar cal esmentar que aquesta competició té com a àrbitre auxiliar al membre de l’APDE, Carles Batallé.

 

 

 

Joaquín Fernández Amigo

Associació Paretana d’Escacs.

Parets del Vallès, 18.01.2009

 

Breu comentari

 

Aquest dissabte es va celebrar la tercera jornada de la fase comarcal del campionat de Catalunya d’edats 2009 a Montornès del Vallès. L’APDE va aconseguir uns magnífics resultats, malgrat que no vam arribar al ple de la jornada passada.

 

A la categoria sub 8, cal destacar la bona partida jugada per l’Àlex, que ràpidament va guanyar  dama i el seu rival va rendir-se, després de passar una petita crisi nerviosa. Disputada partida jugada per l’Hugo que va perdre la seva partida per desventatja inicial d’un cavallet.

 

Magnífics resultats a la categoria sub 10. Sorpresa al dòl fraticida, entre Simón i  Vicente en la que el segon va obtenir una gran victòria amb desventatja de material però amb una bona posició al tauler. L’Adrià també va guanyar la seva partida, així com la Clàudia a la categoria sub 14.

 

Cal comentar que l’organització va impedir l’accès al recinte de joc als delegats de les diferents entitats,  per la qual cosa no podem donar més detalls de cada partida.

 

La propera jornada es celebrarà al CEIP Torre Roja a Sant Pere de Vilamajor el proper dissabte dia 7 de febrer a partir de les 16,30 h.

 

.


Breu comentari

 

Aquest dissabte es va celebrar la quarta jornada de la fase comarcal del campionat de Catalunya d’edats 2009 al CEIP Torre Roja de Sant Pere de Vilamajor. No va ser la tarda dels joves jugadors de  l’APDE ja que solament van aconseguir una victòria de les set en joc.

 

A la categoria sub 8, cal destacar la bona partida jugada per l’Àlex, amb superioritat de dama envers torre del seu rival que va aconseguir la posició de mat amb una bonica combinació de torre-rei-peó. L’Hugo que va perdre la seva partida per important desventatja de material des de l’inici de la partida que no va poder recuperar al llarg del joc.

 

A la categoria sub 10, solament l’Adrià va guanyar la seva partida, amb igualtat de material al llarg de la partida però amb millors posicions i portant sempre la iniciativa. La tònica dominant a les partides de Pau, Vicente i Simón va ser la mateixa: important pèrdua de material des del principi que després no van poder recuperar-lo.

 

La Clàudia a la categoria sub 14, va jugar una equilibrada partida; però la ràpida pèrdua d’una peça va decantar el resultat final a favor del seu rival.

 

Al contrari que a la jornada passada, feliçment l’organització va rrctificar i va permetre l’accès al recinte de joc als delegats de les diferents entitats,  per la qual cosa ja hem pogut donar més detalls de cada partida.

 

La propera jornada es celebrarà al Centre Cívic i Social La Fàbrica de  Santa Eulàlia de Ronçana el proper dissabte dia 14 de febrer a partir de les 16,30 h.

 

.


Petita crònica.

Vicente Baltasar, campió comarcal sub 10.

La Paretana sub 10, subcampió comarcal per equips.

 

Dissabte passat es va celebrar la sisena i última jornada de la fase comarcal del campionat de Catalunya d’edats 2009 a l’escola Sant Gervasi de Mollet del Vallès. Els joves jugadors de  l’APDE van fer una magnífica actuació  i van aconseguir cinc victòries per solament dues derrotes.

 

A la categoria sub 8, cal destacar la bona partida jugada per l’Àlex, que ràpidament va obtenir un guany de material important (torre i alfil) per arribar a un final molt contundent de dama i dues torres contra rei. Per la seva part l’Hugo va perdre la seva partida, després de tenir a la fase inicial avantatja de torre; coses dels escacs i dels seus factors psicològics!!!. L’equip (suma de puntuacions dels dos jugadors) de la Paretana va quedar classificat en 5è lloc

 

A la categoria sub 10, va haver ple de victòries dels nostres quatre jugadors. Molt interessant i equilibrada la partida de Vicente, que amb una combinació final de torre-dama va acabar amb els rei contrari. La resta de partides van tenir com  a denominador comú, el guany de material dels jugadors paretans que va ser fonamental per obtenir la victòria. Així, doncs Vicente Baltasar es va proclamar campió comarcal sub 10 . Enhorabona Vicente!!!. Mentre que Simón va ser 6è, Pau, 8è i Adrià, 13è (llàstima de la incomparecença per malaltia a la primera jornada on es van jugar dues rondes). La nostra més cordial enhorabona a l’equip sub 10 de Paretana pel seu subcampionat comarcal, a solament un punt del campió,  Llinars. Es classifiquen pere la final de Catalunya de la UCEC, Vicente i Simón i també l’equip sub 10.

 

La Clàudia a la categoria sub 14, va jugar una equilibrada partida; però el guany d’un peó a l’inici de la partida per part del seu rival, per a més endavant un alfil i un peó va decantar la partida al seu favor. La Clàudia es va classificar per a la final de Catalunya per la UCEC, a l’acabar classificada com a segona fèmina, que es celebrarà properament (ja informarem). La nostra més cordial enhorabona. L’equip (suma de puntuacions de la Clàudia) de la Paretana va quedar 8è.

 

Novament l’organització no va permetre l’accès al recinte de joc als delegats de les diferents entitats,  per la qual cosa no hem pogut donar més detalls de cada partida.

 

La fase final per la UCEC es celebrarà properament (ja informarem quan tinguem més notícies).

 

.

 

 

 

Joaquín Fernández Amigo

Associació Paretana d’Escacs.

Parets del Vallès, 01.03.2009